Jezevčík drsnosrstý standardní - od r. 1982

 

Historie mého chovu jezevčíků

Svůj chov vedu především s ohledem na pracovní využití tohoto plemene. Chovám na fenách, které mají ostrost, hlasitost a mají ověřeny skutečné schopnosti pro norování! Tyto feny kryji pouze prověřenými psy, abych zachovala schopnosti a vlastnosti, pro které byl jezevčík vyšlechtěn. Mám ten názor, že pokud jezevčík prokáže statečné srdce v noře, zpravidla je dobrý i na jiné činnosti, např. i pro práci na barvě. Ale ne každý jezevčík, který je úspěšným barvářem, může prokázat svoji statečnost v noře. Proto je práce jezevčíka na noře pro mne prioritní.

S chovem drsnosrtých jezevčíků jsem začala v r. 1982. Jezevčík zpočátku nebyl plemenem, které by mne nějak uchvátilo, byla to spíše z nouze ctnost, neboť jsem bydlela v paneláku a přišlo mě, že se ještě tak hodí do bytu. Postupem času si mne však jezevčík zcela získal svojí povahou, především velkou statečností, která mu umožňuje bojovat i s mnohem větším nepřítelem.

Mojí první fenou byla CORA z Bídy. Byla to kvalitní fenka, která však bohužel nikdy neměla štěňata. S ní jsem začala jezdit po soutěžích v norování.

Další fenou, na které je vlastně postaven můj chov, byla BETY od Tichávky. Chtěla jsem štěně po tehdy vynikajícím norníku Terry Sariver, a to byla Bety. Tato fena vynikala velkou ostrostí, v noře dělala bleskové práce převážně s chvaty MM. Od této fenky jsem měla bohužel jen jeden vrh (v r. 1989), potom tragicky uhynula. Z tohoto jediného vrhu, jehož otcem byl vynikající pes Dan Malá Klenovica, vznikli mj. i vynikající norníci CIR Zwi-Le-Ro a CITA Zwi-Le-Ro. Oba dosáhli mnoha vynikajících výsledků na soutěžích, Cita získala 3x CACIT a Klubový vítěz v r. 1991 v Krnově.

Ze spojení City Zwi-Le-Ro a Barda Staccato (několikanásobný CACIT, všestranný pes, účastník MRK a především chovný pes, který v našem chovu zanechal mnoho vynikajících pracovních psů) vzešel vrh "L" (v r. 1997), ze kterého norovali prakticky všichni jedinci - Lency, Laura a především nejznámější LEIDY Zwi-Le-Ro.

Leidy získala výborné výstavní hodnocení (vítěz tř. mladých), dále absolvovala ZV I.c. a v norování získala 18x I.c., což znamenalo 5x CACIT, 1x CACT = 2. místo na MSBL a v r. 2004 byla nejúspěšnějším norníkem KCHJ ČR. Leidy a Laura působily v mém chovu. Laura uhynula v r. 2010, Leidy v r. 2011. Nicméně v r. 2010 Leidy (po pěti letech přestávky) startovala na neoficiálním treninku a dosáhla obdivuhodného výkonu 0.26 V. A to jí bylo 13 let! Z nejvýznamnějších potomků Leidy byl známý chovný pes TERRY Zwi-Le-Ro (jeho otcem byla další legenda norování Hanes z Vítkovic). 

Ze spojení Leidy Zwi-Le-Ro a Maxi Vyva (všestranný, pracovně asi nejúspěšnější pes SR) vznikla CORA Zwi-Le-Ro (nar. 2003). Tato fena sama o sobě nebyla přímo soutěžní typ, i když v praxi vynorovala mnoho lišek. Protože však měla dobrý genetický základ, uplatnila se v chovu a dala několik pracovně výborných jedinců. 

 Ze spojení Cory Zwi-Le-Ro a exteriérově i pracovně vynikajícího psa Arta z Jezevčí doliny vznikla NITA Zwi-Le-Ro (nar. 2007). Nita získala výstavní ocenění "výborná 4" z Klubové výstavy v Praze v r. 2008 a "výborná 3" ze světové výstavy jezevčíků v Praze v r. 2011.

Zkoušky : ZN (84), BZ I.c., Středočeský pohár jezevčíků 2008 (LZ + N) I.c., dále se zúčastnila na Slovensku Memoriálu F. Vysloužila (2009), kde získala 2x I. c. (0,58 2.pol. / 5,05 hr), MSBLJ (2010) 2x I.c.. (8,54 MM / 4,55 V).
 

 

Současnost mého chovu jezevčíků

Ze spojení Nity Zwi-Le-Ro a Broka od Kafíka vznikla TORA Zwi-Le-Ro (nar. 2012). Je to fena s vynikající vyrovnanou povahou s všestrannými vlohami.

Exteriér: MVP v Českých Budějovicích 2014 získala V1 CAC - vítěz třídy pracovní. Na oblastní výstavě v K. Hoře získala V1 - vítěz třídy pracovní + oblastní vítěz. Práce:

Povrch: ZV I. c., BZH I. c.

Norování: ZN (84), MFV 2014 (0.33 V / 10.00 H), N SR 2014 (3.41 HR)., N Polsko - vítěz (0.33 V) , N SR 2015 (NV / 3.32 V);

Národní soutěž Lotyšska v norování na psíka mývalovitého a jezevce 2016: psík I. cena - vyhnání, jezevec II. cena - doléhání. Tora byla jediný jezevčík, který dokázal psíka vyhnat, přesto se umístila v konečném pořadí jako čtvrtá za daviči. V Lotyšsku si totiž myslí, že vyhnáním pes neprokáže dostatečnou ostrost! Holt jiný kraj - jiný mrav. Nicméně sami rozhodčí na vyhlášení konstatovali, že tato soutěž jim ukázala, že mohou existovat i jiné způsoby práce a prý je to inspiruje k přehodnocení klasifikace výkonů psů.


K přilití nové krve do mojí chovatelské stanice jsem zakoupila v r. 2016 štěňata Yru z Heneberk a Giru Jamador.

YRA z Heneberk, narozena 23. 2. 2016, otec: Fredy z Oravskej Magury, matka: Rosa z Rechte.

GIRA Jamador, narozena 28. 7. 2016, otec: Fago Jamador, matka: Fuliggine della val Vezzeno.