Německý křepelák - od r. 2009

 

V r. 2009 jsem se po letech vrátila k německým křepelákům, a tak do mojí chovatelské stanice přišla ADÉLKA ze Zeleného honu.

Adélka má matku Aidu od Vranského jezera a jejím otcem je Cir z Ilfova dvora.

Tato fena zcela splnila moje očekávání po povahové stránce - je poslušná, neutíká, má zájem o práci (již v 8 měsících bez problémů zvládala aport pernaté zvěře a vlečky s bažantem), je i přiměřeně ostrá (např. sama našla, zadávila a předpisově přinesla kunu). Adélka je ale i abnormálně čistotná a také je velký mazel.

Výstava Kačina 2011

Na této výstavě Adélka obdržela ocenění VD.

Zkoušky vloh

Adélka se zúčastnila svých prvních zkoušek a dopadla výborně - v I. ceně. Známky: nos 4, poslušnost 4, chování po výstřelu 4, vodění na řemeni 4, slídění 4, stopa živé zvěře 4, ochota a chuť do vody 4, hlasitost 3. Adélka byla vyhodnocena jako nejlepší slídič. V zájmu spravedlnosti musím říct, že ještě jeden křepelák měl stejně bodů, ale byl starší, takže dle zkušebního řádu vítězem se stal křepelák mladší. 

Podzimní zkoušky

V září 2011 se Adélka zúčastnila PZ, které vykonala v I. ceně. Byla na 2. místě z pěti zúčastněných psů.

Z aportů měla vždy za 3 protože aporty většinou pořádně nepředává, ale pokládá pod nohy. Není to její chyba, ale moje, protože si více si cením toho, že pes aportuje s radostí a spolehlivě než abych psa dřela tvrdým parforsem k dokonalému provedení cviku. Na toto téma jsou mezi kynology různé názory, někteří cvičitelé preferují pouze parfors, jinak prý pes neaportuje spolehlivě. Moje zkušenosti jsou však jiné - jak slídiči, tak i ohaři mě vždy přinesli to, co měli.

 

Moje chovatelské ambice ohledně křepeláků skončily ve chvíli, kdy jsem Adélce nechala udělat DKK a zjistilo se, že má stupně 3/2, tedy nemůže být chovná. Nemá žádné problémy s pohybem a žádná vada kyčelních kloubů na ní není patrná, takže mě to překvapilo i zaskočilo. Protože jsem chtěla fenu nejen pracovní, ale i chovnou, nabízela se možnost Adélku prodat někomu na práci, ale nakonec jsem se s ní nedokázala rozloučit, protože Adélka má takovou povahu, že zcela splňuje moje přestavy, a tak u nás zůstane jako pracovní pes.